2019. aasta novembris lisas Eesti peamine majandusväljaanne Äripäev Krabu Grupi gasellettevõtete edetabelisse. Gasellideks nimetatakse ettevõtteid, mis on suutnud kolme aastaga käivet ja kasumit vähemalt 50% suurendada. Igal aastal saab gaselli staatuse vähem kui 1% Eesti ettevõtetest.

Viimase kolme aastaga kasvas Krabu Grupi käive rohkem kui kolmekordseks. Seitsme aasta jooksul loomisest alates on ettevõte kasvanud täpselt kümme korda. Kui esimestel aastatel oli kasv tingitud kommunikatsiooni- ja tõlkevaldkonnateenuste turupositsiooni tugevdamisega, siis viimaste aastate edukasse arengusse on märkimisväärse panuse toonudhiljem lisandunud IT-suund.

„Meie strateegia oli esialgu suunatud sünergiaotsingutele ja laienemisele olemasolevate pädevuste raames, see on ettevõtte esimesest päevast saati vähe muutunud. Kõik allüksused – tõlge, kommunikatsioon ja infotehnoloogia – teenivad nii üheskoos kui eraldi ühist eesmärki: me muudame maailma mõtestatumaks. Edetabeli järgi otsustades on niisugune teenuste komplekt maailmale meelepärane. Me täname kliente ja partnereid koostöö eest, samuti täname Äripäeva iga-aastase töö eest niisuguse edetabeli koostamisel,“ ütles Krabu Grupi juhatuse esimees Kirill Krabu. Eesti gasellettevõtete täieliku edetabeli avaldab Äripäev 2019. aasta detsembri lõpus.

Gaselli edetabeli avaldab Äripäev sel aastal juba 20. korda. Paljud varem edetabelis olnud ettevõtetest on tänaseks kasvanud juba suurteks ja stabiilseteks kompaniideks. Igal aastal jõuab Gaselli edetabelisse umbes tuhat Eesti kiiresti arenevat ettevõtet.

Mõiste gasellettevõte tõi 1980. aastatel kasutusse USA majandusteadlane David L. Birch, kes tegeles aktiivseltväikeettevõtluse arengu teemaga. Birch lahendas esmalt tuhandete USa ettevõtete individuaalsete kasvutrajektooride analüüsimise töömahuka ülesande, pakkudes välja metoodika nende klassifitseerimiseks loomariigi esindajate järgi – hiirest elevandini. See metoodika kirjeldab gasellettevõtteid väikese rühmana, kus kõrge dünaamilisus liitub kasvu püsikindlusega. Teadlase hinnanguil moodustavad gasellid kõigest 4% ettevõtete üldarvust, luues samas umbes 70% uutest töökohtadest.

Krabu Grupp on rahvusvaheline ettevõte, mis asutati 2012. aastal Eesti kapitali baasil. Oma tegevuses püüdleb ettevõtemõtestatuse ja üksteisemõistmise loomisele suhetes inimeste, inimese ja masina, aga ka inimese hüvanguks töötavate masinate endi vahel. Ettevõte töötas välja lähenemise FullStack+, mis ühendab erinevaid tegevusvaldkondi, keskendudes konsulteerimisele, välja töötamisele ja muudele teenustele IT ja kommunikatsiooni alal fookusega, ning kasutab seda aktiivselt. 2019. aastal sai Krabu Grupp kvaliteedijuhtimise sertifikaadi ISO 9001.

Keywords:

Ekspert

Kirill Krabu

Juhatuse liige, finants- ja strateegiajuht
Strateegiline planeerimine, finantsplaneerimine, juhtimine, meeskonna juhtimine, turundusstrateegia, ettevõtte kommunikatsioon, äristrateegia, rahvusvahelised lepingud, riskianalüüs