Tallinna reklaamifirma hakkab inimesi agiteerima end Vaivara valda või Narva-Jõesuu linna sisse kirjutama, kirjutab Põhjarannik. Krabu Grupp on osalenud hankes ning sai teise koha.

Selgunud on Vaivara valla läbiviidud ideekonkursi “Kampaania korraldamine rahvastikuregistris registreeritud elanike arvu suurendamiseks Vaivara vallas ja Narva-Jõesuu linnas” tulemused. Kaks omavalitsust on liitumislepingu juba allkirjastanud, kuid nõutavast 5000 elanikust jääb neil kahe peale puudu ligikaudu 470 inimest.

Konkursi võitjaks tunnistati Tallinna reklaamifirma Patriot Media, kellega sõlmitakse leping agitatsioonikampaania läbiviimiseks. Teised kaks konkursist osavõtnut − AS Idea AD ning OÜ Krabu Grupp üheskoos OÜga RusMedia − saavad preemiaks 1000 ja 500 eurot.

Vaivara vallavanem Veikko Luhalaid andis teada, et kampaania lõppedes loositakse kõikide registreerunud elanike vahel välja auto ja teised auhinnad. “Kui alguses rääkisime, et tuleb luksusklassi masin, näiteks Toyota Land Cruiser, siis nüüd pakutakse veidi tagasihoidlikumat autot ning palju teisi auhindu sellele lisaks,” sõnas ta.

Ent elanike arvu suurendamise kampaania tuleb Luhalaiu sõnul läbi viia nii või teisiti, kuna vallaga liitumise vastu olev Narva-Jõesuu linnavolikogu opositsioon on lubanud edasi tegutseda. “Nad kavatsevad kõik meie puudujäägid vaidlustada,” selgitas vallavanem. “See saab olema väga loll olukord, kui me ei saavuta 5000 elanikku, valitsus teeb meile erandi ning siis hakkame me ise seda otsust vaidlustama.”

Luhalaid näeb riski ka selles, et uuel aastal võib poliitiliste jõudude tasakaal Narva-Jõesuu volikogus sootuks muutuda. See on üsna reaalne, kui jaanuaris saab läbi Meelis Songa “saadikupuhkus”, siis muutub praegune häälte vahekord 7:6 juba Narvaga ühinemisläbirääkimiste alustamise pooldajate kasuks. Seda enam, et Vaivara vallaga liitumise vastu oli enamik novembris Narva-Jõesuus läbi viidud rahvaküsitluses osalenutest.

Kõikide nende raskuste taustal kerkib ka küsimus, kuivõrd lubatav on värvata fiktiivseid uusi elanikke, kes end näiteks auhindade loosimises osalemiseks ajutiselt sisse kirjutavad.

“Mitte miski fiktiivne ei ole kunagi hea,” vastas Luhalaid. “Ent kui 5000 elanikku on see kriteerium, mille järgi omavalitsusi kaalutakse, siis meil tuleb leida moodus selle täitmiseks, et ennast kaitsta. Seadusega see keelatud pole ning sanktsioone ei ole selle eest samuti ette nähtud − seda nägime ka valimistel Lohusuus ja Alajõel, kus korteritesse kirjutati sisse kümneid inimesi, politsei tegeles selle uurimisega, kuid tulemusteta. Ja kui valimistel on seda teha tõesti inetu, siis enda kaitsmiseks on see õilis tegu. Võib-olla pole see eriti moraalne ja eetiline, kuid me oleme lihtsalt kohustatud seda praegu tegema,” on vallajuht veendunud.