Harrastuspüügiõiguse tasu saab alates 1. märtsist maksta uudse lahenduse kalaluba.ee abil, jahipidamise õiguse tasu maksmiseks pääseb samale platvormile ka aadressi jahiluba.ee kaudu. Krabu Grupi ja Wisercat Estonia poolt arendatud platvorm on terviklik veebilahendus, kus ausaks kalapüügiks või jahipidamiseks vajalikud toimingud saab mugavalt sooritada ühes keskkonnas.

Kalaluba.ee platvormi arendamise projekti juhtinud Krabu Grupi juhatuse liige Kati Krabu rõhutas, et uus veebikeskkond vastab kõigile nüüdisaegsetele nõuetele – on kasutajasõbralik, mugav nutiseadmetes kasutada ja saadaval kolmes keeles – eesti, vene ja inglise keeles.

„Nüüdsest toimub lubade ost ning püügiandmete esitamine ühtses keskkonnas, tagades riigile turvalisema ja usaldusväärsema teenuse. Samuti on oluliselt vähenenud andmevahetus erinevate süsteemide vahel, mis tähendab lahenduse turvalisuse tõusu ning inimeste aja ja raha kokkuhoiu tänu topelt andmete sisestamise vähendamisele. Kuid platvormi arendades keskendusime eelkõige sellele, et see oleks lihtne, mugav ja kiire kõikjal Eestis ja igal ajal kasutatav,“ ütles Kati Krabu.

Alates 1. märtsist saab harrastuspüügi õiguse eest tasuda aadressil kalaluba.ee. Jahipidamise õiguse eest tasumiseks pääseb samale platvormile ka läbi aadressi jahiluba.ee. Kuni selle ajani sai makseid teha pilet.ee kaudu, kuid alates 1. märtsist seda võimalust enam ei ole. Kõik varem pilet.ee kaudu registreeritud õigused jäävad kehtima ja nendega saab tutvuda ka uues keskkonnas.

„Meenutame hea tundega, et kui 2007. aastal pilet.ee keskkonnas paberivaba püügiõiguse soetamise ja kontrollimise juurutamisega alustasime, olime kogu Euroopas teerajajad ja esindasime hästi Eestit kui e-riiki. Telefoni teel maksmise lahendus pälvis 2008. aastal parima avaliku teenuse auhinna. Seetõttu täname koos kõikide Eesti harrastuspüüdjatega pilet.ee keskkonda seni tehtu eest,“ ütles Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja ja uue platvormi tellijapoolne projektijuht Herki Tuus. 

Koos kasutajasõbralikkusega on uuele lahendusele antud ka järelevalvefunktsioonid, mis võimaldavad oluliselt lihtsustada ja tõhustada jahimeeste ja harrastuskalapüüdjate tegevuse kontrolli. Teiseks oluliseks teguriks täiesti uue veebikeskkonna arendamisel oli Euroopa isikuandmete turvalisuse nõuete rakendamine.

Internetiühenduse puudumisel saab alates 1. märtsist tasuda harrastuskalapüügiõiguse eest SMSiga, selleks tuleb saata piletikoodi ja isikukoodiga sõnum numbril 1717.

Harrastuskalapüük on järjest suurema osakaaluga sektor kogu kalandusest, mistõttu parem järelevalve selle üle on oluline. Seetõttu rahastas kaasaegsele platvormile üleminekut 90% ulatuses Euroopa Liidu Merendus- ja Kalandusfond ja 10% ulatuses Eesti riik.

Krabu Grupp on kommunikatsiooni- ja digitransformatsiooniteenuseid osutanud juba üle 10 aasta. Hetkel pakub ettevõte nii võtmed kätte terviklahenduste loomist kui ka mitmsuguseid digitaliseerimisteenuste pakette erineva IT-küpsusastmega organisatsioonidele. Krabu Grupp teostab praegu digitransformatsiooni projekte ettevõtetele ja avaliku sektori organisatsioonidele Eestis, Ukrainas, Soomes ja Tansaanias.